Friluftslivet i Herøy har fått et nytt og etterlengtet tilskudd. Nå står den nye gapahuken ved Storvatnet på Nord-Herøy ferdig, klar til å ta imot turgåere, barnefamilier og andre som ønsker en pause i naturskjønne omgivelser.
Gapahuken er en del av Helgeland friluftsråds satsing på å gjøre friluftsområder mer tilgjengelige, attraktive og inkluderende for alle aldersgrupper. Området ved Storvatnet ble valgt ut etter en bred medvirkningsprosess der blant annet barnehager, skoler, eldreråd og råd for mennesker med funksjonsnedsettelser har deltatt.
Målet med satsingen er å skape inkluderende møteplasser ute i naturen.
- Vi ser at bygging av gapahuker og tilrettelegging av friluftsområder bidrar til mer friluftsaktivitet hos flere brukergrupper, samt økt bo- og blilyst i våre kommuner, uttalte Helgeland friluftsråd da prosjektet ble presentert.
Kommunen tok grunnarbeidet
Selv om gapahuken er etablert gjennom Helgeland friluftsråds regionale satsing, er det Herøy kommune som har stått for grunnarbeidet på stedet og sørget for å få på plass betongsokkelen som gapahuken står på.
- Arbeidet er utført av firmaene Olaf Pettersen og Svingmar, og hadde en samlet kostnad på 106.000 kroner eksklusive merverdiavgift, opplyser driftsleder Morten Mikalsen til Herøyfjerdingen.
Det er også Svingmar som har stått for oppføringen av selve gapahuken. Denne delen av prosjektet er finansiert av Helgeland friluftsråd gjennom deres regionale satsing på tilrettelegging av friluftsområder. Prosjektet har mottatt støtte fra blant andre Gjensidigestiftelsen og Sparebankstiftelsen Helgeland, mens kommunene har bidratt med planlegging og lokale arbeidsressurser.
Populært turområde på Nord-Herøy
Storvatnet på Nord-Herøy er et av kommunens mest populære friluftsområder. Området brukes flittig av både turgåere, mosjonister og familier gjennom hele året. Den opparbeidede turstien rundt vatnet gjør området lett tilgjengelig for mange brukergrupper, og nærheten til bebyggelse gjør terskelen lav for å komme seg ut på tur.
For mange fungerer området som et naturlig samlingspunkt for friluftsliv på Nord-Herøy, enten det er for en kort kveldstur, trimrunde eller en rolig stund ved vannkanten. Med den nye gapahuken får besøkende nå et sted hvor de kan søke ly, spise matpakken eller ta en velfortjent pause underveis.
Så langt i sommer har det imidlertid ikke vært mangel på regn. Det ustabile og begredelige sommerværet har nok bidratt til at gapahuken foreløpig har fått mindre bruk enn den fortjener. Samtidig er det nettopp under slike forhold at en gapahuk kommer til sin rett, og den vil utvilsomt være et kjærkomment skjul for regn og ruskevær for dem som bruker det flotte området ved Storvatnet.
Del av større satsing
Gapahuken ved Storvatnet er en del av en større regional satsing på Helgeland. De siste årene har Helgeland friluftsråd etablert tilsvarende møteplasser på Lysåsen i Leirfjord, ved Sandneselva i Alstahaug og på Stormoen i Grane. Også Dønna og Vefsn har vært en del av satsingen.
Da plasseringen i Herøy skulle bestemmes, var lokalpolitikerne med på å peke ut Storvatnet som et egnet område. Resultatet er et nytt samlingspunkt som kan brukes av både store og små året rundt.
For Herøy betyr den nye gapahuken enda et løft for friluftslivet og et nytt tilbud som kan bidra til mer aktivitet, flere møteplasser og gode naturopplevelser i nærmiljøet. Med høsten og vinteren på vei ligger alt til rette for at gapahuken kan bli et naturlig stoppested for turgåere i mange år framover.
















.png)

