Slamtømming er et viktig tiltak for å sikre god funksjon i private avløpsanlegg, og ikke minst for å beskytte natur og nærområder mot forurensing. 

Oppdraget utføres av Østbø AS på vegne av Herøy kommune, og tømmingen utføres i løpet av mai og juni.. Alle som skal ha tanken sin tømt, vil få SMS-varsel i forkant, slik at man kan forberede seg og sørge for fri og tydelig adkomst til tanken. Om tanken ikke er veldig godt synlig, kan det være lurt å merke den med en brøytestikke eller lignende. Dette er viktig for at jobben skal kunne utføres trygt og effektivt.

- Mange tenker kanskje ikke så mye over hva som skjer etter at avløpsvannet forsvinner ned i røret, men uten regelmessig tømming kan slam hope seg opp og føre til problemer som overfylling, lukt og i verste fall forurensning av grunnvann og vassdrag, opplyser driftsoperatør for vann og avløp Odd Arne Svinøy. 

- Husk at det kun er tiss, bæsj og toalettpapir som skal ned i do!

- Vi setter pris på at innbyggerne viser samarbeid og forståelse – dette er en viktig innsats, avslutter Svinøy.