Arbeidet med ny barnehage på Herøy er i gang, og markerer starten på det som blir en etterlengtet og viktig satsing for både barn, ansatte og lokalsamfunnet.
Herøy kommune er nå i gang med byggingen av ny barnehage. Arbeidet startet med miljøsanering og riving av eksisterende bygg, og prosjektet går nå inn i en ny fase – til stor glede for både ansatte og brukere.
- Rivningen er godt i gang, og bygget er forventet ferdig revet i løpet av denne uka, sier ingeniør Odd Arne Svinøy, som er kommunens kontaktperson for prosjektet.
Rivearbeidet utføres av Miljøsanering Nord, mens hovedentreprisen i prosjektet er tildelt GL‑Bygg.
Grunnarbeid gjennom sommeren
Entreprenøren har varslet oppstart av grunnarbeid i uke 27. Selv om det nærmer seg ferie, vil det være aktivitet på tomta gjennom store deler av sommeren.
- Det blir noe redusert aktivitet i ferien, men grunnarbeidet vil pågå slik at alt ligger til rette for videre bygging etter sommeren, sier Svinøy.
Det er også satt opp webkamera på området, der innbyggerne kan følge utviklingen. I kontrakten inngår også riving av et nabobygg i Nyheimveien – et bygg med lang historie i lokalsamfunnet, og som for mange er kjent som «Nyheim». Bygget har gjennom årene vært brukt som både lensmannsgård, aldershjem og i en periode også som barnehage, før det i senere tid har vært benyttet som bolig.
Ber om respekt for avsperringer
Kommunen minner om at området er en anleggsplass.
- Vi ber alle om å respektere avsperringene og holde avstand. Det er viktig både for sikkerheten og framdriften i prosjektet, sier Svinøy.
Informasjon om arbeidet vil bli delt fortløpende via Herøyfjerdingen og barnehagens egne kanaler.
Etterlengtet satsing
Hos de ansatte er det stor glede over at arbeidet nå er i gang, og det nye bygget beskrives som både nødvendig og etterlengtet.
- Vi er veldig glad for at det endelig skjer noe konkret. Vi har gjort det beste ut av gamle bygg i mange år, og nå føler vi at det er vår tur, sier enhetsleder Line Olsen for Herøy barnehage.
- Dette blir en veldig bra barnehage for både barn og ansatte, og vi gleder oss enormt til å ta den i bruk.
Hun trekker også fram at de ansatte har vært tett involvert i planleggingen.
- Medvirkningen har vært veldig god. Det gir oss trygghet for at dette blir et bygg som fungerer godt i hverdagen, sier hun.
Økonomi skapte reaksjoner
Prosjektet hadde opprinnelig en vedtatt budsjettramme på 117,3 millioner kroner inkludert merverdiavgift. En oppdatert prognose viste imidlertid at kostnadene kan bli betydelig høyere, noe som skapte tydelig frustrasjon blant de folkevalgte. Økningen skyldes blant annet forventet lønns- og prisvekst, samt usikkerhet knyttet til grunnforhold og andre forhold som kan dukke opp underveis i byggeprosessen.
Kommunestyret vedtok derfor 9. juni 2026 å øke rammen til 129,8 millioner kroner.
De som ønsker en grundigere gjennomgang av kostnadsbildet, kan se orienteringen fra rådgivningsfirma HRP as i Kommune‑TV for Herøy kommune. Trykk her
Planlagt ferdig i 2027
Den nye barnehagen er planlagt ferdigstilt høsten 2027.
- Målet er oppstart i nye lokaler fra 1. oktober 2027, sier Svinøy.












.png)







